המגזר הרביעי- היום זו כבר לא בושה לעשות טוב ולהרוויח כסף

בשנים האחרונות, בשקט בשקט, מתפתח לו בעולם מגזר חדש- המגזר הרביעי, הזירה של העסקים החברתיים.

עסק חברתי הוא עסק שמקדם מטרה חברתית או סביבתית באמצעות פעילות עסקית. מכאן יוצא כי עסק חברתי מכיל בתוכו שתי שורות רווח. שורות רווח חברתית ושורת רווח עסקית. ניתן לומר כי העסקים החברתיים הם בעצם תוצר המשלב את המגזר העסקי ועולם העמותות והמלכ”רים. לצד העשייה החברתית והתרומה המובהקת של העסקים החברתיים, מאופיינים אותם העסקים במודל רווח פנימי, המאפשר להם להתקדם למודל יציב יותר ללא תלות בתרומות ובפילנתרופיה. יצירת רווחיות זו מגדילה כאמור את הפעילות הכלכלית המדינית, מאפשרת את קיימות הארגון, ובכך מצליחה להשיג שינוי ארוך טווח בקרב אוכלוסיות שונות.

בעוד שבמגזר העסקי הצלחה נמדדת ברווח שמופק לבעלי המניות, הצלחת העסקים החברתיים נמדדת גם ובעיקר בהשפעה החיובית ובשינוי החברתי שנגרם בעקבות הפעילות של העסק, שזה למעשה התמורות החיוביות שקרו בקרב אוכלוסיית היעד של אותו עסק.

גם בעסקים החברתיים בודקים בסוף כל חודש את רווחיות המיזם, אך הבדיקה העיקרית נעשית במדידת הרווח החברתי. כמה טוב עשינו? האם הצלחנו להשפיע על הקהילה והסביבה? האם אנו מקדמים את המטרה שלשמה הוקם העסק?

על מנת למדוד את הצלחת העסקים, נדרשת יותר מבדיקת רווחיות ועם השנים פותחו שיטות למדידת האימפקט החברתי. מדידת הפעילות הכרחית על מנת להבין האם העסק אכן מצליח להשיג את המטרות לשמן הוא קם. שיטת הפילנתרופיה וההשקעות החברתיות עברה מתיחת פנים בשנים האחרונות, ולצד כל גיוס הון תשאל השאלה “איך תימדד ההצלחה?”. יש דרישה לראות עד כמה הכסף שגויס מצליח להשפיע על הקהילה והסביבה. רצוי להשקיע מחשבה רבה ומשאבים להתאמת כלי מדידה והערכה מדויקים לפעילות החברתית של העסק.

אבי העסקים החברתיים, ד”ר מוחמד יונס, הקים בשנת 1983 את בנק גרמין, אשר זיכה אותו בפרס נובל לשלום. בנק גרמין הוא בנק שמעניק הלוואות קטנות (מיקרו אשראי) לאנשים שלא יכולים לקבל הלוואות ממקורות שונים. הלוואות אלו אפשרו לעסקים זעירים לפתח את עסקיהם, ובכך לסייע להם לצאת ממעגל העוני. במקום לקבע את העניים במעמדם, יונס ראה את הפוטנציאל החברתי- בעזרת הלוואה קטנה יוכלו האנשים להגיע לעצמאות כלכלית.

עם השנים, הפך בנק גרמין לאחד העסקים החברתיים הגדולים בעולם.

בשנת 2006 העניק הבנק הלוואות לכ- 2.4 מיליון איש, בכ- 37,000 כפרים והעסיק לשם כך          כ-12,500 עובדים ב-1,084 סניפים ברחבי בנגלדש. שיעור החזרי ההלוואות גבוה מבנקים “רגילים”, כאשר 98% מההלוואות מוחזרות.

על מנת להגדיר את העסק כעסק חברתי ציין מוחמד יונס כללי יסוד המנחים אותנו עד היום.

בראש ובראשונה המטרה שלשמה העסק קם היא מטרה חברתית והעסק צריך לפעול בדרכים קונבנציונליות על מנת לייצר יציבות כלכלית. משקיעי החברה, במידה ויש, יקבלו את סכום ההלוואה במלואו, ולא יחולק דיווידנד. חלק מרווחי החברה מוחזרים לעסק כהשקעה בשביל לייצר שיפור

והתייעלות. העסק החברתי צריך שתהיה לו מודעות סביבתית, העובדים יזכו לתנאי עבודה טובים ויזכו לשכר הרווח בשוק והכי חשוב- יש לפעול באהבה ובשמחה.

המגזר הרביעי בארץ תופס תאוצה ומקבל במה וחשיפה מכמה כיוונים במקביל. החברה האזרחית, שפועלת בפער שבין השלטון לאזרחים, מתחזקת ופועלת לטובת תועלות חברתיות וציבוריות. ישנה התקדמות בנושא חקיקת העסקים החברתיים. קיימות קרנות להשקעות חברתיות (לדוגמא קרן IVN, קרן דואליס), נפתחים HUBים (לדוגמא מאזה 9, HUB תל אביב) וחממות חברתיות למען קידום הפעילות והעשייה החברתית.

אחת החממות הקיימות בארץ, היא החממה ליזמות חברתית עסקית של המכללה האקדמית תל אביב יפו. זוהי תכנית לסטודנטים נבחרים מהאקדמית, המכשירה את דור המחר של היזמים החברתיים. התכנית מעודדת ומכשירה סטודנטים לפיתוח, הקמה וניהול מיזמים חברתיים – עסקיים המובילים לשינוי חברתי.

החממה ליזמות באקדמית, היא אופציה אחת לעשייה חברתית. בכל עיר ולכל אוכלוסייה יש אפשרויות והזדמנויות למעורבות ושינוי. שינוי אמיתי מתחיל אצל כל אחד מאיתנו. היום אפשר לא רק לחלום, אלא גם לעשות.

המגזר הרביעי? היום זו כבר לא בושה לעשות טוב ולהרוויח כסף.

רומי קנטי- מנהלת החממה ליזמות חברתית עסקית של המכללה האקדמית תל אביב יפו

עיצוב האתר ע"י קבוצת "הארץ"